Особливості самооцінки фізично ї підготовленості , здоров’я сільських та міських підлітків
DOI:
https://doi.org/10.32626/2309-8082.2024-29(3).145-152Ключові слова:
самооцінка, фізична підготовленість, здоровʼя, школярі, фізичне «Я», фізичне виховання, рухова активність, юнакиАнотація
Враховуючи значний вплив соціального середовища та різні умови фізичного виховання в міських і сільських школах, дослідження самооцінки фізичної підготовленості та здоровʼя підлітків є актуальним для їхнього фізичного розвитку та становлення самосвідомості. Мета роботи – визначення особливостей самооцінки фізичної підготовленості та здоровʼя підлітків, які проживають і навчаються в міській та сільській місцевостях.
Матеріал і методи. У дослідженні взяли участь 80 юнаків міських та сільських закладів загальної середньої освіти. Для вирішення завдань нашого дослідження було використано такі методи: аналіз літературних джерел, опитувальник «Самоопис фізичного розвитку», методи математичної статистики.
Результати дослідження показали суттєві відмінності в самооцінці фізичної підготовленості між юнаками з Києва та Білоцерківського району. У Києві більше школярів мають завищену (20 %) та високу (40 %) самооцінку, тоді як у сільській місцевості переважає середній рівень (60 %). Низьку самооцінку мають 10 % юнаків сільської місцевості та лише 5 % у місті. Це вказує на більшу впевненість міських школярів, що може бути пов’язано з кращими умовами для фізичного виховання та вищими соціальними стандартами. Сільські підлітки демонструють більш цілісне розуміння здоров’я, пов’язуючи його з руховою активністю, фізичними здібностями та загальною самооцінкою. Їхнє уявлення про здоров’я формується під впливом активного способу життя, доступності природного середовища та соціальних норм, які сприяють руховій активності. Міські підлітки частіше асоціюють здоров’я з окремими фізичними характеристиками, такими як координація та гнучкість, що можуть бути пов’язані з популярними видами рухової активності серед міської молоді. Їхнє уявлення про здоров’я може бути більш поверхневим та зосередженим на естетичному аспекті.
Висновки. Дослідження чітко продемонструвало, що місце проживання має значний вплив на те, як підлітки оцінюють свою фізичну форму. Ті, хто живе в сільській місцевості, завдяки активному способу життя, сформували більш реалістичне уявлення про свої фізичні можливості, особливо щодо здоров’я та сили. Натомість, міські підлітки, під впливом сучасних ідеалів краси, часто переоцінюють свою фізичну форму, не помічаючи деяких недоліків.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Мирослав Дутчак, Марія Бричук, Ольга Холодова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.